Medycyna estetyczna przeżywa apogeum. Coraz więcej Pań marzy o pięknych, pełnych i kształtnych ustach. Powiększa się je różnymi metodami, ale do najmniej inwazyjnych zabiegów należy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Substancji, która w naturalny sposób występuje w naszym organizmie w formie hialuronianu sodu, w skórze, płynach ustrojowych, tkance łącznej, ciele szklistym oka, mazi stawowej.
Uważa się, że kwas hialuronowy jest biokompatibilny i niezmiernie rzadko jest źródłem uczulenia lub nietolerancji. Zabiegi z jego udziałem zaliczane są do bezpiecznych, co nie oznacza, że powikłania nie są możliwe!
Kwas hialuronowy zwiększa objętość ust i je ujędrnia, wzmacnia ich kolor, nawilża i regeneruje, a ponadto wpływa na produkcję kalogenu, który dodatkowo poprawia sprężystość ust. Dzięki temu zabiegowi można wyrównać dysproporcje pomiędzy wargami, zmniejszyć zmarszczki i wiotczenie ust, podnieść opadające kąciki ust oraz poprawić ich asymetrię. Efekt powiększonych ust utrzymuje się od kilkunastu do kilku miesięcy, a czas uzależniony jest od rodzaju produkty, który został użyty do iniekcji. Czas może ulec skróceniu w przypadku osób palących tytoń lub przesadnie korzystających z opalania. Najczęściej stosowane wyroby medyczne: Restylane, Teosyal, Proncess, Stylage, Emervel, Esthelis, Juvederm, Surgiderm, Perfecthe Derm, Excellent.
Czasami po pierwszym podaniu kwasu hialuronowego konieczna jest korekta, o której decyduje lekarz przeprowadzający zabieg. Jeżeli uzyskany efekt nie zadowoli klientki to co do zasady nie będzie możliwości odwrócenia skutków zabiegu. Lekarze bardzo rzadko decydują się na przeprowadzenie zabiegu usunięcia kwasu hialuronowego. Generalnie wchodzi w rachubę tylko w sytuacjach stwierdzonej nietolerancji i powikłań. Dlatego decydując się na wypełnienie ust kwasem hailuronowym należy dokładnie przemyśleć rodzaj dokonywanej korekty, używanego wypełniacza i omówić z lekarzem wszystkie istotne kwestie, a w szczególności zasady postępowania przed i po zabiegu oraz możliwość wystąpienia powikłań. Szczególną uwagę należy zwrócić na osobę, która będzie wykonywała wypełnienie, bo od prawidłowości wykonanego zabiegu uzależniony jest efekt i zminimalizowanie ewentualnych powikłań.
PODSTAWOWE PRZECIWWSKAZANIA: uczulenie lub nadwrażliwość na kwas hialuronowy, pojawienie się opryszczki, choroby układu immunologicznego, ciąża, okres karmienia piersią lub miesiączka, tendencja do tworzenia się blizn przerostowych (keloidów), zaburzenia krzepliwości krwi oraz stany zapalne skóry.
POWIKŁANIA
Decydując się na zabieg należy pamiętać, iż zawsze mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania. Lekarz podczas wywiadu musi klientkę poinformować o typowych i nietypowych powikłaniach, które mogą pojawić się w trakcie samego zabiegu, jak i po nim. Kategorycznie trzeba powiedzieć lekarzowi o wszelkich przyjmowanych produktach farmaceutycznych i suplementach diety.
Wystąpienie powikłań po iniekcji uzależnione jest w dużej mierze od prawidłowości wykonanego zabiegu oraz cech osobniczych każdego organizmu.
Niestety nie wszystkie skutki da się przewidzieć, w szczególności w aspekcie nietolerancji na kwas hialuronowy. Najczęściej występujące, niegroźne i trwające kilka dni powikłania w obszarze ust: opuchlizna, siniaki, krwiaki, ból, swędzenie, nadmierne zaczerwienienie, przebarwienie, odrętwienie. Może także dojść do zbijania się kwasu hialuronowego w grudki lub przemieszczenia się kwasu hialuronowego poza linię ust. Do pojawienia się grudek kwasu hialuronowego dochodzi w skutek zaaplikowania zbyt gęstego produktu, za dużej ilości kwasu hialuronowego albo wstrzyknięcia go zbyt płytko lub za głęboko. Niezmiernie rzadko ma miejsce uszkodzenie naczyń i zakończeń nerwowych powodujących martwicę. Do tego ostatniego dochodzi z powodu podania preparatu do światła naczyń. Wskutek nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny i aseptyki podczas wykonywania zabiegu lub postępowania po zabiegu przez osobę, u której zabieg wykonano, może dojść do zakażenia bakteryjnego, wymagającego długotrwałej antybiotykoterapii i wyeliminowania wypełniacza. Może także wystąpić stan zapalny na skutek odrzucenia przez organizm kwasu hialuronowego – ziarniniak. Czasami pojawia się trwające kilka dni: ból głowy lub mięśni, złe samopoczucie a nawet nudności. Zdarzają się także, nawet w dużym odstępie czasu od wykonania zabiegu, reakcje nietolerancji w postaci obrzęków pojawiających się po spożyciu pewnych potraw lub alkoholu.
Jak widać z przedstawionych wyżej przyczyn powikłań, niezmiernie ważne jest wyeliminowanie błędu człowieka wykonującego zabieg, a więc wiedza w zakresie anatomii organizmu, zasad postępowania w sytuacjach powikłań, umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej zabieg są niezmiernie ważne.
POSTĘPOWANIE PRZED ZABIEGIEM
Lekarz, który będzie wykonywał zabieg przeprowadzi dokładny wywiad oraz poinformuje jakie zasady trzeba rygorystycznie przestrzegać przed samym zabiegiem, jak i po jego przeprowadzeniu. Aby zminimalizować zwiększenie wystąpienia silnego krwawienia w miejscu iniekcji nie powinno stosować się w dniu zabiegu aspiryny ani spożywania czosnku lub produktów, które mogłyby go zawierać . Zaleca się przyjmowanie witaminy C, rutyny, czasami wcześniejszego przeprowadzenia kuracji antyopryszczkowej i ograniczenie palenia. Na dzień przed zabiegiem nie wolno pić alkoholu, jak również korzystać z sauny, solarium.
PO ZABIEGU najczęściej zaleca się schładzanie ust i ich okolic oraz delikatne masowanie, aby kwas hialuronowy uległ równomiernemu rozłożeniu, a tym samym przeciwdziałać zbijaniu się w grudki. Jednakże przy tych zabiegach należy zachować ostrożność i zwrócić szczególną uwagę na higienę dłoni, aby nie spowodować infekcji bakteryjnych. Niektórzy lekarze uważają, że przez kilka dni należy unikać nadmiernego ucisku na usta i odradzają całowania, używanie kremów, pomadek lub błyszczyków, jak również ekspozycji ust na mróz i słońce, w tym zalecają zaniechanie wizyt w solarium, saunie oraz kąpieli w basenach publicznych.
Literatura:
- Powikłania po kwasie hialuronowym i powiększaniu ust, http://www.danutadabrowska.pl/147-Powiklania-po-kwasie-hialuronowym-i-powiekszaniu-ust.html
- Zastanawiasz się nad powiększeniem ust kwasem hialuronowym? http://klinikiurody.com.pl/artykuly-46-zastanawiasz-sie-nad-powiekszaniem-ust-kwasem-hialuronowym.html
- Powiększanie ust kwasem hialuronowym, http://powiekszanie-ust.pl/kwas-hialuronowy