Pokrzywa, nazywana jest przez wielu niechlubnie chwastem ale przez nasze babcie uważana była za roślinę pełną właściwości odżywczych i leczniczych. Czy aby na pewno nikt tutaj się nie pomylił, przecież to zwykłe zielsko po którym wyskakują bąble i nic z tego dobrego nie wynika. A otóż nasze babcie jak zwykle miały rację i rację zawsze będą mieć bo przecież pokrzywa ma wiele cennych mikroelementów, witamin i soli mineralny a do tego pomaga przy leczeniu artretyzmu i kamicy nerkowej.
Urtica dioica L. inaczej zwana pokrzywą zwyczajną już od dawna była stosowana w medycynie naturalnej dzięki swoim antybakteryjnym właściwością nazywano ją również naturalnym antybiotykiem. Zazwyczaj spożywana była kiedyś w postaci zupy a dziś używamy jej jest w formie herbaty lub naparu i można ją używać w celach leczniczych ale również i kosmetycznych. Ziółka z pokrzywy mają silne właściwości wzmacniające organizm i właśnie dlatego są tak bardzo zalecane jesienią i zimą, kiedy to nasz organizm jest najbardziej podatny na wirusy i bakterie.
Napar z pokrzywy jest bardzo łatwy w przyrządzeniu, gdyż wystarczy go zalać wrzątkiem i pozostawić przez kwadrans pod przykryciem. Nic nie stoi na przeszkodzie by dodać do niej ulubiony sok owocowy, by polepszyć jej smak. Herbatka taka wykazuje również silne właściwości moczopędne, więc jej spożywanie może zwiększyć ilość wydalanego mocznika z naszego organizmu więc dlatego jest polecana głównie osobą cierpiącym na kamicę nerkową bądź tym którzy zmagają się z zatrzymaniem wody w organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie ziółek może spowodować niedobory witamin i soli mineralnych więc spożywanie ich trzeba stosować z umiarem.
Nie zapominajmy również o tym, że pokrzywa pozytywnie wpływa na nasze włosy, skórę i paznokcie dzięki zawartej w sobie witaminie A, C, E K B1, B2, B5, magnezie, fosforze, krzemu i wapniu, potasu, żelazo, siarka, jod oraz sodu dzięki którym nasz organizm może dobrze pracować każdego dnia. Dzięki swoim antybakteryjnym właściwością wywar z pokrzywy oczyszcza organizm z toksyn, więc jest często zalecany osobą, które borykają się z trądzikiem który ma podłoży bakteryjne. Do tego taka herbatka świetnie oczyszcza wątrobę, żołądek, trzustkę których zaburzona praca może mieć negatywny wpływ na wygląd naszej skóry a także można stosować ją przy problemach z układem trawiennym np. nieżycie jelit bądź żołądka czy biegunce. Ostudzony napar z pokrzywy może również służyć jako płukanka do włosów bądź głowy gdy borykamy się z łupieżem. Możemy ją również zastosować jako płukankę do ust w celu dezynfekcji jamy ustnej. Pokrzywa jest również zlecana przy anemii gdyż wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek a dodatkowo pomaga przy obniżaniu cukru we krwi co ma korzystny wpływ na organizm osób, które chorują na cukrzyce. Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną schudną kilka kilogramów, dzięki usuwaniu toksyn z organizmu oczyszcza organizm a do tego pomaga w procesach trawiennych, działa pozytywnie na perystaltykę jelit i pobudza redukcję tkanki tłuszczowej.
Wybierając medycynę naturalną musimy zawsze pamiętać o równowadze którą trzeba zachować co oznacza, że pokrzywę nie można pić w zbyt dużych ilościach. Maksymalna dzienna dawka to cztery filiżanki. Spowodowane jest to już wcześniej wspomnianym wypłukiwaniem soli mineralnych z naszego organizmu. Dobrą wiadomością jest to że ziółka z pokrzywy są całkowicie bezpiecznie przy karmieniu piersią, gdyż zawarte w niej witaminy i minerały wpływają korzystanie na organizm a do tego usuwają zbędną wodę z organizmu więc tym samym redukuje uciążliwe obrzęki. Jednakże nie zaleca się go kobietą w ciąży ze względu na ryzyko poronienia, chociaż wiele źródeł podaje że umiarkowana ilość ziółek nie powinna wywołać żadnych efektów ubocznych. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania herbatki mogą być osoby które chorują na przewlekle choroby nerek a także te które są po zabiegach chirurgicznych lub wiedzą że cierpią na nadmiar żelaza w organizmie – przy takich schorzeniach najlepiej skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem.
Można zdecydowanie zgodzić się, że mimo iż pokrzywa na pierwszy rzut oka może wydawać się zwykłym niesympatycznym chwastem rosnący na wsi przy płocie czy w parku po której zetknięciu z naszą skórą powstają bąble, ale gdy zagłębimy się w jej właściwości może okazać się wszystkim tym czego potrzebujemy by pozostać w zdrowiu i w zgodzie naturą. To z jej pomocą nasi dziadkowie walczyli z artretyzmem a babcie dzięki niej miały długie piękne, mocne włosy. Oczywiście jak każde, może okazać się niebezpieczna gdy nie wiemy jak je stosować, dlatego musimy być świadomi i ostrożni co nie oznacza, że powinniśmy się powstrzymywać w stosowaniu alternatywnych produktów pochodzących od naszej matki ziemi.