Higiena intymna – niby oczywista sprawa.
Nie wszystkie kobiety uświadamiają sobie, że częste mycie okolic intymnych to nie jest dobry pomysł. Wiele z nich utwierdzonych jest w przekonaniu, że im częściej tym lepiej. Ale w tym przypadku zasada ta nie działa!
Zbyt częste mycie miejsc intymnych może mieć skutek odwrotny od zamierzonego. Przede wszystkim może dojść do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej narządów rodnych, a w konsekwencji przyczynić się do zwiększenia narażenia na rożne zakażenia. Ludzki organizm to genialna maszyneria, która została tak zaprojektowana, aby dbać sama o siebie. Tak też jest i z kobiecymi wrażliwymi częściami ciała. Organizm sam naturalnie je pielęgnuje i co do zasady wystarczy, że zdrowa kobieta będzie podmywać się 1 – 2 razy dziennie. Wytwarza specjalną warstwę ochronną będącą mieszaniną śluzu, komórek nabłonka i bakterii wytwarzających kwas mlekowy. Zmywanie tej naturalnej ochrony nie jest wskazane. Pałeczki kwasu mlekowego, wytwarzane przez szczepy bakterii Lactobacillus spp., zapewniają utrzymanie w pochwie fizjologicznego, kwaśnego pH w granicach 3.5 – 4,5. Niski odczyn pH zapewnia biologiczną barierę przed ingerencją zewnętrznych patogenów. Zaburzenia pH to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego, na co ogromny wpływ ma antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne, różne choroby (cukrzyca), nadmierne korzystanie z sauny, basenów, brak higieny partnera, niewłaściwa higiena, a nawet dieta.
Zasady pielęgnacji okolic intymnych:
- codzienny prysznic 1- 2 razy dziennie,
- kąpiele w wannie nie dłużej niż 15 minut,
- częsta wymiana środków higienicznych podczas menstruacji, przy czym lepiej używać podpasek niż tamponów,
- sucha i zmieniana codziennie bawełniana bielizna osobista,
- czyste ręczniki wymieniane co 2-3 dni,
- nieużywanie gąbek i myjek,
- prawidłowe zasady higieny w trakcie korzystania z toalety, podczas których należy wykonywać ruchy od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń z odbytu. Ta sama zasada dotyczy czynności wykonywanych podczas podmywania.
- właściwy dobór kosmetyków zapewniających nie tylko oczyszczanie i odświeżenie, ale również pomagających utrzymać niskie pH, wykazujących działanie antybakteryjnie oraz łagodzące podrażnienia i zmniejszające dyskomfort związany z odczuwanym czasami pieczeniem lub swędzeniem.