CYNK to mikroelement niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.
Koniecznie powinien być prawidłowo suplementowany przez kobiety, w szczególności w ciąży, ponieważ pomaga w prawidłowej syntezie DNA oraz w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, bierze także udział w procesie podziału komórek. Tym samym jest on szczególnie istotny dla rozwoju płodu. Ciekawy jest fakt, ze właśnie w okresie ciąży wzrasta przyswajalność cynku z pożywienia w stosunku. Warto mieć na uwadze, że cynk jest łatwiej przyswajalny, gdy pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego.
A czy wiesz, że pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia?
Cynk pomaga:
– w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,
– w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, czyli jest antyoksydantem,
– zachować zdrową skórę, zdrowe włosy, paznokcie,
– w utrzymaniu zdrowych kości,
– w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi,
– w prawidłowej syntezie białka.
Przyczynia się też do utrzymania prawidłowego metabolizmu kwasów tłuszczowych, węglowodanów, makroskładników odżywczych i witaminy A.
Naturalne źródła cynku:
– ciemne pieczywo,
– sery podpuszczkowe,
– mleko,
– wątroba,
– kasza gryczana,
– jaja,
– ryby,
– owoce morza,
– mięso
– rośliny strączkowe,
– orzechy,
– szałwia,
– rumianek.
Informujemy, że przedstawione w artykule różnorodne zastosowanie opisanych w nim roślin, związków chemicznych, substancji, jak i wskazane badania naukowe w zakresie zastosowania kosmetycznego, leczniczego, medycznego, suplementacyjnego lub innego mają na celu jedynie przybliżenie czytelnikowi stanu ogólnej wiedzy o danym związku chemicznym, roślinie lub substancji na różnych płaszczyznach jego użycia. Informacje w zakresie leczniczego i medycznego zastosowania danych substancji, roślin czy związków chemicznych dotyczą wyłącznie produktów leczniczych i nie mogą być odczytywane jako przypisywanie ich żywności, w szczególności właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia.