Wszystkim nam zależy na tym, żeby być szczęśliwym i na różne sposoby staramy się osiągnąć ten stan. Zwykle jesteśmy przekonani, że szczęście to chwila, efemeryczna jak motyl. A co, gdyby tak można było czuć się spełnionym i szczęśliwym trwale? Naukowcy od lat zadają sobie pytanie gdzie tkwi tajemnica szczęśliwego życia. Wyniki ich badań doprowadziły do wielu, często sprzecznych wniosków. Jednak wszyscy psychologowie zgodnie twierdzą, że aby wieść szczęśliwe, zdrowe i spełnione życie należy dbać o siebie w kilku wymiarach. Dokładnie w siedmiu. Okazuje się zatem, że dbanie o siebie to jednak trochę więcej niż wysypianie się i ćwiczenia na siłowni raz w miesiącu. Potrzeba aż siedmiu filarów, żeby czerpać z życia garściami, żeby solidnie stać na ziemi i żyć pełnią życia. Z drugiej strony nie można popadać w skrajność i zakładać, że aby osiągnąć dobrostan trzeba się jakoś szczególnie bardzo naharować. Dbanie o siebie to po prostu kompromis pomiędzy siedmioma strefami, o których powinniśmy myśleć na co dzień. Tajemnica polega na tym, żeby nie zapominać i nie zaniedbywać żadnej ze stref. Zatem bardziej niż o pracę, chodzi tutaj o uważność.
7 filarów (stref) dbania o siebie:
- Wiedza
Poszerzanie wiedzy, czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, ale także ciekawe dyskusje, to wszystko jest potrzebne, aby lepiej rozumieć otaczający nas świat, który szczególnie ostatnio bardzo szybko się zmienia. Wydaje Ci się, że nie robisz nic takiego? Spokojnie, już to, że czytasz ten tekst wskazuje na to, że dbasz o siebie w tym filarze. Oto inne sposoby na poszerzanie wiedzy:
- uczenie się nowego języka
- robienie czegoś po raz pierwszy
- oglądanie filmów dokumentalnych
- nauka gry na instrumencie
- medytacja
- pisanie dziennika
2. Dobre samopoczucie psychiczne
Dbaj o to, by Twoje poczucie własnej wartości, optymizm i zadowolenie z życia znajdowało się na właściwym poziomie. Słuchaj ulubionej muzyki, oglądaj filmy, które Cię poruszają. Podziwiaj dzieła sztuki, które wzbudzają empatię. Śmiej się z kabaretów i opowiadaj dowcipy. Jeśli czujesz, że w pewnych momentach w roku (dotyczy to szczególnie okresów, gdy zmieniają się pory roku) stajesz się bardziej melancholijny, naucz się sobie z tym radzić. Stosuj afirmacje, suplementuj magnez, proś o pomoc bliskich i przyjaciół.
3. Aktywność fizyczna
Nie musisz uprawiać sportu wyczynowo, ale ruszaj się. Znajdź czas w ciągu dnia na aktywność fizyczną. To nie prawda, że jesteś zbyt zajęta. Dla każdego z nas aktywność fizyczna może oznaczać co innego. Dopasuj aktywność fizyczną do siebie. Dla jednych to będzie bieg 10-15 kilometrów, dla innych po prostu 30-minutowy spacer z dzieckiem lub psem. Poza tym pij wodę i wysypiaj się (śpij 7-8 godzin dziennie).
4. Zdrowa dieta
O tym jakie znaczenie dla naszego samopoczucia ma dieta nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy mamy świadomość tego jak ważne jest to, jakie wartości odżywcze dostarczamy naszemu organizmowi. Kiedy nasze jelita są w kiepskim stanie, my też. Ale nie chodzi o to, żebyś codziennie spędzała w kuchni kilka godzin gotując. Dbanie o siebie pod względem diety polega w dużej mierze na uważaniu na to co się je. Wybieraj ekologiczne warzywa zamiast tych z GMO. Staraj się jeść zdrowo na tyle, na ile jest to możliwe. Wystarczy, że na początek dorzucisz do swoich potraw trochę świeżych ziół. I najważniejsze, nie zadręczaj się dietami. Pozwól sobie na niewielkie odstępstwa i wybaczaj kulinarne grzeszki. Po prostu pamiętaj, że celem jest zdrowe odżywanie. Zdecydowanie kontroluj spożywanie cukru, który obok soli jest najbardziej złośliwą i podstępną substancją.
5. Unikanie używek i ryzykownych zachowań.
Ten punkt obejmuje unikanie palenia i spożywania alkoholu, ale nie tylko. Ryzykowne zachowania wychodzą daleko poza otwieranie co wieczór butelki czerwonego wina. Unikaj przypadkowego seksu, ale także solarium i produktów do ciała z toksycznymi składnikami. Ograniczaj ekspozycje na fale wi-fi.
6. Higiena.
Dbanie o siebie to oczywiście także branie długich pachnących kąpieli i chodzenie do spa, ale nie musi to być aż tak wyszukana forma. Wystarczy, że kupisz balsam, którego zapach szczególnie ci się podoba. Już samo nakładanie go poprawi ci nastrój. Dbanie o siebie to także regularne wizyty kontrolne u dentysty i ginekologa, ale także dbanie o kondycję skóry, golenie i codzienne nitkowanie zębów.
7. Otoczenie
Zadbaj o to, by żyć w pięknym i czystym miejscu. Pamiętaj, że to nie ma nic wspólnego z ceną mebli. Po prostu zadbaj o to, by Twoje mieszkanie, Twoje biurko, miejsce gdzie śpisz i stół w jadalni były czyste i uporządkowane. Czasem ilość zgromadzonych rzeczy bywa przytłaczająca. Dlatego naucz się pozbywać tego, co nie jest Tobie potrzebne. Im mniej rzeczy tym łatwiej utrzymać porządek.
24 lipca to Międzynarodowy Dzień Dbania o Siebie, ale po co czekać aż tak długo. Zacznij już dzisiaj. Wybaczaj sobie małe potknięcia i następnego dnia po prostu postaraj się zadbać o siebie lepiej niż poprzedniego. Tylko w ten sposób powoli zaczniesz stawać się szczęśliwym człowiekiem i na pewno nie będzie to chwilowy stan.